a
Z miłości do piękna i harmonii stworzyliśmy w Zgierzu miejsce, gdzie kompleksowo zadbamy o ciało i zdrowie naszych pacjentów.
PN-PT: 10:00 - 18:00 SB: 9.00 - 14.00

Aktualności

Blog

Nowość w terapiach Anti-Aging! Laser frakcyjny CO2

lek. med. Monika Kołłątaj | dermatolog, wenerolog

Laser frakcyjny CO2 jest najnowszym osiągnięciem techniki laserowej stosowanym w medycynie estetycznej do intensywnej regeneracji skóry.

Laserowe fotoodmładzanie  to zabieg przeznaczony dla kobiet w każdym wieku. Szczególnie polecany jest pacjentkom, których skóra przez wiele lat była narażona na działanie promieni słonecznych. Na takiej skórze można zauważyć oznaki posłonecznych uszkodzeń, takie jak: rozszerzone naczynka, rumień, plamy soczewicowate, przebarwienia, rozszerzone pory oraz drobne zmarszczki.

Fotoodmładzanie laserem C02 to metoda idealna dla osób, które pragną w szybki sposób poprawić kondycję i wygląd swojej skóry.

TERAPIA ANTI-AGING

Podstawowymi wskazaniami do zabiegu laserem frakcyjnym C02 są zmarszczki i zwiotczenie skóry, blizny potrądzikowe i pourazowe, przebarwienia , rozstępy oraz rozszerzone pory. Laserowe odmładzanie twarzy jest zabiegiem mało inwazyjnym i bezpiecznym.

Technologia wykorzystywana w laserze frakcyjnym polega na wytwarzaniu w skórze właściwej niewielkich kontrolowanych mikrouszkodzeń. Laser frakcyjny działa głęboko na zasadzie kontrolowanego uszkodzenia skóry, ale dzięki frakcyjnemu podawaniu energii gojenie jest szybkie. W wyniku promieniowania lasera następuje koagulacja i odparowanie tkanek, a energia cieplna dostarczona w głąb skóry aktywuje procesy naprawcze i wspomaga syntezę kolagenu i elastyny.

INNE WSKAZANIA

Laserem CO2 można również usuwać łagodne zmiany skórne, takie jak brodawki wirusowe, brodawki łojotokowe, włókniaki, znamiona skórne oraz przerośnięte gruczoły łojowe.

Laserem CO2 można usuwać brodawki wirusowe, których średnica nie przekracza 1 cm. Unika się zabiegów na brodawkach w okolicy paznokcia, ponieważ w tym miejscu istnieje ryzyko zdeformowania płytki. Usuwanie gruczolaków potowych, kępek żółtych powiek, przerośniętych gruczołów łojowych, włókniaków zazwyczaj nie pozostawia blizn i daje bardzo dobre rezultaty. W przypadku brodawek łojotokowych, dużych włókniaków i znamion skórnych powodzenie laseroterapii zależy od grubości danej zmiany – niewielkie zmiany można usunąć bez śladu, przy większych może pozostać niewielka zanikowa blizna, zwykle mało widoczna.

PRZECIWWSKAZANIA

Przeciwskazaniami są czynne choroby wirusowe, zapalne i ropne na skórze, okres ciąży i karmienia, przyjmowanie leków o działaniu światłouczulającym, fotodermatozy. Zabiegu laserowego nie wykonuje się również na świeżo opalonej lub podrażnionej skórze.

Zabieg z użyciem laserem CO2 poprzedzony jest konsultacją lekarską i przeprowadzany jest przez dermatologa w znieczuleniu miejscowym (krem znieczulający nakłada się na 30 minut przed zabiegiem).

Do wykonania zabiegu nie ma ograniczeń wiekowych. Jednak procesy zachodzące w skórze zmieniają się wraz z wiekiem. Procesy regeneracyjne ulegają spowolnieniu wraz z upływem czasu i z naturalnymi mechanizmami starzenia się.

EFEKTY ZABIEGU

Efekty wykorzystania lasera CO2 to minilifting, ujędrnienie skóry i poprawa jej sprężystości i napięcia, ujednolicenie kolorytu (skóra staje się bardziej promienna i rozjaśniona) , wyraźne spłycenie zmarszczek, spłycenie blizn potrądzikowych, zmniejszenie widoczności porów – ogólnie odmłodzenie skóry. Warto systematycznie powtarzać takie zabiegi, aby nasza skóra pozostawała w dobrej kondycji przez długie lata.

Bezpośrednio po zabiegu widoczne jest zaczerwienienie i obrzęk skóry, a pacjentka może odczuwać dyskomfort (uczucie ciepła i pieczenia skóry), a po kilku dniach skóra zaczyna się łuszczyć. Po zabiegu przez tydzień nie można stosować kosmetyków. Przez kilka tygodni należy unikać ekspozycji na słońce.

Takie zmiany nie wymagają leczenia chirurgicznego. Często zlokalizowane są na twarzy, szyi i wiążą się z nieestetycznym wyglądem powierzchni skóry.

Zabieg poprzedzony jest konsultacją dermatologa, podczas której lekarz specjalista dokładnie ogląda zmiany i wykonuje badanie dermatoskopowe.

Zabieg jest bezpieczny. Jest wykonywany w znieczuleniu miejscowym. Laser CO2 w bezkrwawy i bezbolesny sposób likwiduje zmianę skórną. W większości przypadków zabieg nie pozostawia śladów w postaci blizn czy przebarwień, a efekt kosmetyczny jest bardzo dobry.

PRZEBIEG ZABIEGU

Zabiegi laserowego usuwania zmian skórnych są wykonywane w znieczuleniu miejscowym i trwają od kilku do kilkudziesięciu minut (czas trwania uzależniony jest od ilości zmian, które chcemy usunąć). Systemy laserów COsą wyposażone w Ultrapuls – urządzenie, którego działanie polega na emisji bardzo krótkich impulsów laserowych w niezwykle krótkich odcinkach czasu. Dzięki pracy w trybie impulsowym laser nie uszkadza termicznie otaczających zmianę tkanek. Podczas zabiegu w naszym gabinecie wykorzystywany jest ewakuator oparów z wielostopniowym systemem filtracji. Urządzenie zwiększa komfort lekarza i pacjenta, zapewniając bezpieczeństwo zabiegu, a także eliminując zapach powstający podczas procesu odparowywania zmian skórnych.

Głównymi zaletami usuwania zmian skórnych laserem CO2 są: szybkość gojenia się ran pozabiegowych, brak krwawienia w trakcie zabiegu i dobry efekt kosmetyczny. Niezwykle istotne jest również to, iż laseroterapia z użyciem systemu CO2 jest wykonywana metodą bezkontaktową, dzięki czemu nie ma możliwości zakażenia wirusem HIV lub żółtaczką.

JAK DZIAŁA LASER?

Działanie lasera CO2 polega na emisji energii światła o długości fali 10600 nm na powierzchnię zmiany skórnej. Światło lasera jest absorbowane przez tkanki miękkie, co w efekcie wywołuje odparowanie zawartej w nich wody oraz precyzyjne zamknięcie naczyń. Zabiegi z użyciem lasera CO2 pozwalają na dużą precyzję działania. Najczęściej zmiana skórna jest usuwana w całości. Jednak w przypadku zmian wirusowych wymagane jest powtórzenie zabiegu. W trakcie zabiegu rana nie krwawi, a w okresie rekonwalescencji dolegliwości bólowe i obrzęk tkanek są o wiele mniejsze niż po chirurgicznym wycięciu z użyciem skalpela. Po usuniętej zmianie pozostaje strupek, który odpada samoistnie po 1-3 tygodniach. Rana zabiegowa goi się szybko i zostaje po niej niewielka blizna bądź zabieg nie pozostawia żadnych śladów (jest to uzależnione od rozległości rany).

Po zabiegu należy odpowiednio pielęgnować obszar pozabiegowy. Nieprzestrzeganie zaleceń lekarza może skutkować powikłaniami. Po zabiegu należy unikać długotrwałego moczenia oraz podrażnień mechanicznych obszaru poddanego działaniu lasera. Nie wolno stosować żadnych kosmetyków i leków niezaleconych przez specjalistę, który przeprowadzał zabieg. Przez okres od 2 do 6 miesięcy nie należy się opalać ani na słońcu, ani w solarium.