a
Z miłości do piękna i harmonii stworzyliśmy w Zgierzu miejsce, gdzie kompleksowo zadbamy o ciało i zdrowie naszych pacjentów.
PN-PT: 10:00 - 18:00 SB: 9.00 - 14.00

Aktualności

Blog

Emocje – życiowe drogowskazy (B. Zaleska)

Prawda o nas kryje się w emocjach, w tym co teraz czujemy, czego potrzebujemy. Emocje są kluczem do poznania siebie, mówią co jest dla nas ważne, co trudne, a co obojętne. Wiele osób ma problemy z dotarciem do własnych uczuć, ich nazwaniem.

Odcinanie się od tego co czujemy, pozbawia  nas możliwości prawdziwego doświadczania świata, tracimy także kontakt z własnymi potrzebami, a tym samym odbiera to możliwość konstruktywnego rozwiązywania wielu trudności. Niektórzy wolą się nie smucić, gdyż ludzie lubią otaczać się osobami wesołymi, wolą się nie złościć gdyż to może zepsuć relacje, nie przyznają się do strachu, bo to oznaka słabości.

Chcemy być atrakcyjni dla otoczenia. Zdarza się tworzyć nam obraz „fałszywego ja”, który zapewni osiągnięcie sukcesu zawodowego i towarzyskiego, a jednocześnie prowadzi nas do samozatracenia. A przecież nie ma złych i dobrych emocji –  złość wskazuje, że zostały przekroczone granice naszego bezpieczeństwa, czując ją możemy obronić siebie. Odczuwając smutek, możemy szukać pocieszenia, wstyd daje możliwość poprawy.

Tworzenie „wyidealizowanego” obrazu siebie wiąże się z brakiem wiary we własne możliwości, z przeświadczeniem, że aby być atrakcyjnym dla otoczenia nie należy pokazywać własnych słabości, że powinniśmy być inni , niż w rzeczywistości jesteśmy.

Wiele jest przyczyn odcinania się od tego, co rzeczywiście czujemy. Osoby takie często w dzieciństwie były niezauważane lub zauważane tylko wtedy, gdy spełniały oczekiwania rodziców. Kiedy przeżywały trudne emocje, były nieakceptowane więc musiały je ukrywać, bądź mierzyć się z nimi w samotności. Odrzucamy od siebie także emocje na które nie pozwalali sobie nasi rodzice.

Ludzie w swoim życiu ukrywają prawdziwe ja najpierw przed innymi, później także przed sobą.

Kiedy maska traci swoja magiczną funkcję ochronną, zaczyna przeszkadzać, a jednocześnie uświadamiamy sobie brak własnej tożsamość, poczucie bezradności często zaczynamy szukać pomocy u specjalistów, psychoterapeutów.

W procesie psychoterapii można dotrzeć do tych emocji, poznać przyczyny dlaczego zostały zablokowane, w bezpiecznej relacji można te emocje poczuć i wyrazić.

Dotarcie do swoich emocji może pomóc nam znaleźć odpowiedź na nękające nas poczucie winy, dlaczego tkwimy w niszczących relacjach, dlaczego tak trudno nam sięgnąć po pomoc, nieuzasadnione lęki.